ספאם – מה הזכויות שלכם?

ספאם

רבים מאיתנו, אם לא כולנו, לפחות פעם אחת קיבלנו הודעות סמס, מיילים, פופ אפ באתר אינטרנט או הודעה בפייסבוק, שאין לנו עניין בהם, וקשורים לתוכן שיווקי כזה או אחר.

למה זה קורה? האם אפשר למנוע את זה ואיך הגעתם אלי בכלל?

מה זה בעצם?

בשעה שאנו גולשים באתרי אינטרנט שונים ומבצעים פעולות רבות, אנו נוטים להשאיר פרטים בדפים יעודיים לכך, אשר אוספים את המידע הזה ושומרים אותו לרשימות תפוצה.

אותן רשימות משמשות מפרסמים שונים להעביר לנו תוכן פרסומי למטרות שיווק שונות.

איך מפסיקים את זה?

דעו את זכויותיכם, במידה וקיבלתם הודעה פרסומית, וביקשתם להסיר אותה, ולמרות זאת המשכתם לקבל הודעות נוספות, יש לכם עילה לתביעה משפטית כנגד המפרסם.

לפי החוק, במידה ואדם מקבל הודעות ספאם כאלו ואחרות, הוא רשאי לתבוע את הגוף המפרסם ולקבל פיצוי של עד 1,000 ש”ח על כל הודעה שקיבל.

אך ישנם מקרים חריגים ובמקרים מסוימים אנשים פוצו בהתאם לנזק שחוו מהמפרסמים השונים.

לדוגמא אדם פוצה ב3,000 ש”ח נוספים לאחר שהמשיך לקבל תוכן שיווקי ממומן מחב’ הוט, לאחר שכבר תבע אותם בעבור בגין פרסום ספאם.

מפרסמים רבים המשתמשים בשיטות הדיוור מחוייבים להפסיק לבוא במגע עמכם על פי חוק במידה והצהרתם שאינכם מעוניינים בכך.

במידה ולא יעשו כן, זו עבירה על החוק לכל דבר ועניין.

רגע של אירוניה – ב”חוק הספאם”, שאושר בכנסת לפני מס’ שנים שהיה אמון על להגן על הציבור מפני דיוור ממומן כזה או אחר, הוספה החרגה, לפיה מותר לפוליטיקאים לפרסם לכם תוכן ממומן בתקופת הבחירות ולא תוכלו לתבוע אותם על כן, חרף על היות תיקון זה בסתירה מוחלטת למטרת החוק.

עומדות בפניכם מספר אפשרויות לחסום את המפרסמים השונים:

בטלפון – שיחות / סמס: (Telemarketing, Text ads)

  • שיחות טלפון על מנת לקדם מוצר או שירות הוא דבר שמוכר לכולנו, שיטת שיווק זו היא בין המטרידות והמעייפות ביותר, וגם היא כפופה לחוק הספאם.

במידה והמפרסם לא הניח לכם, והמשיכו להתקשר אליכם או לסמס, למרות שהצהרתם כי אינכם מעוניינים, בזמן שאתם עובדים על התביעה שלכם כנגד המפרסם, ניתן לפעול בצורה הבאה:

  • בהגדרות הטלפון שלכם, ניתן לחסום מספר טלפון ספציפי, עליכם לסמן את המספר ולגשת לאפשרות “חסום מספר”.

אם אתם בעלי מכשיר מבוסס מערכת הפעלת “אנדרואיד” באפשרותכם לגשת להגדרות הסמס שלכם, ולבחור ב”מסנן דואר הזבל”, ולאחר מכן “הוספת מונחי ספאם”, שם תוכלו להוסיף מילים וצירופי מילים שאתם מעוניינים לחסום מראש.

פייסבוק (Facebook):

דעו כי לעסקים שונים בפייסבוק, יש האפשרות לפרסם ישירות אליכם תוכן ממומן המובנה כהודעה פרטית ב”פייסבוק מסנג’ר”.  הדרך שלכם למנוע את זה מלקרות אם אינכם מעוניינים, היא לא לכתוב הודעה פרטית מלכתחילה, מאחר והם רשאים לפרסם לכם בצורה הזו אך ורק אם פניתם אליהם תחילה בהודעה במסנג’ר.

כמו כן, ניתן לחסום אנשים או דפי עסק בפייסבוק. תוכלו לסמן שאתם מעוניינים לחסום אדם מסוים או עסק כשאתם נכנסים לפרופיל שלו, תופיע שורת לחצנים ביניהם אפשרות החסימה.

כמו כן, הינכם רשאים לסמן אדם, עמוד או קבוצה מסויימת, בצורה שלא תופיע לכם בפיד הכללי, כך שכל התוכן שאותו גוף מפרסם לא יופיע אצליכם.

אימייל, (Email), (E – Marketing)

שיטת הדיוור הקלאסית ביותר שגורמת ככל הנראה לכמות הגדולה ביותר של הודעות ספאם שהאדם הממוצע מקבל.

איך נפטרים מזה?

בימינו קיימים תוספים רבים באינטרנט, ובחיפוש פשוט בגוגל של המונח “Spam block”, תוכלו להוריד תוספים רבים שיסייעו במניעת מיילים לא רצויים.

כמו כן, בכל תיבת מייל אתם רשאים להגדיר כתובת מסוימת שנשלחה אליכם כ”ספאם” והיא תחסם או תועבר לתיבת “דואר זבל” ייעודית מהפעם שסימנתם אותה.

כמו כן, אין זה ידע כללי אך משווקים מחוייבים לשים על התוכן שהם שולחים במייל אפשרות להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה.

כך שבמועד קבלת הדיוור, תוכלו להסיר את ההרשמה ואת האפשרות להעביר לכם תוכן נוסף, ולפתור את הבעיה מהמקור.

פופ אפ באתרים: (Web Pop – Up), (Pop Up Ads)

מודעות קופצות לכם כשאתם נכנסים לאתר?

עברתם לעמוד מסוים וקפצה מודעה לא רלוונטית ולא קשורה לשום דבר?

הדרך הכי פשוטה ויעילה למנוע את הדבר, היא להוריד את תוסף ה”Ad block” של גוגל, מדובר בתוסף יעיל מאוד שמשולב באופן אינטגרלי עם דפדפן “גוגל כרום” ומטרתו ליירט בצורה ישירה מודעות שקופצות לכם בלי שרציתם בכך.

הפצת תוכן מדוור:

על מנת להפיץ תוכן מדוור לפי חוק, בכל פלטפורמה באשר היא, עליך כמפרסם לשווק את התוכן אך ורק לאלו שנתנו הסכמתם מראש, והעבירו לידך את פרטיהם לצורך כך.

כמו כן, עליך לציית לחוקי הדיוור שהוזכרו לעיל, כגון לאפשר כפתור הסרה עצמית מרשימת הדיוור, הודעה על כך שמדובר בפרסומת וכו’,

ניתן לקרוא עוד בנושא במאמרינו אודות “הפצה ודיוור חינמי ובתשלום”, באתר שלנו.

רוצים לדעת עוד?

צוות 18 דיגיטל זמין לכל שאלה ותהיה באשר היא בנושא זה או נושאים אחרים שתמצאו באתר או בעמוד הפייסבוק שלנו!